Logo
en ru pl

Poradnik

Najczęstsze choroby trawnika Problemy z trawnikiem Areacja i wertykulacja Pielęgnowanie trawnika Nawożenie trawnika Nawadnianie Wybór nasion Przygotowanie podłoża Jaką mieszankę wybrać?

Pleśń śniegowa

Pleśń śniegowa jest jedną z najgroźniejszych chorób traw. Najczęściej atakuje po stopieniu śniegu i jesienią. Objawia się w najpierw w postaci białej pleśni a potem tworzy brązowe plamy w darni. Plamy czasem zlewają się, tworząc obszary zamarłych roślin. Zapobieganie: wertykulacja, napowietrzenie gleby przez aerację, dbanie o kondycję traw przed zimą, unikanie nawożenia azotowego na jesieni, koszenie nisko trawnika przed zimą, usuwanie z trawnika liści, unikanie deptania trawnika przykrytego śniegiem. Jeśli pojawią się pierwsze objawy choroby należy użyć specjalistycznych preparatów najczę- ściej opryskując chore powierzchnie trawnika.

Brunatna plamistość traw

Helmintosporioza traw. Ciemnobrunatne owalne plamy na liściach traw mogą powodować różne gatunki grzybów. Grzybnia pokrywa trawnik pajęczynką. Choroba ta może pojawić się latem i trwa aż do jesieni. Jej pojawieniu sprzyjają niskie koszenie, zacienienie, wilgoć. Zapobieganie: nawożenie azotem zawsze z odpowiednią dawką potasu w umiarkowanych ilościach, podwyższanie wysokości koszenia (szczególnie w cieniu), prowadzenie wertykulacji, piaskowanie. Do jej zwalczania należy użyć fungicydów.

Czerwona nitkowatość traw i różowa plamistość trawników

Występujące często razem objawiają się jako uszkodzony trawnik z plamami w darni, które mają lekko różowe lub czerwone zabarwienie widoczne szczególnie rano lub podczas deszczowej pogody. Barwa ta powstaje na skutek działania grzybni patogenów. Plamy na trawniku charakteryzują się spowolnieniem wzrostu traw, mają różnorodną wielkość i nieokreślone krawędzie. Chłodna iwilgotna pogoda jak również brak nawożenia azotowego sprzyja pojawieniu się tej choroby. Zapobieganie: stosowanie nawożenia azotowego w równowadze z potasowym i fosforowym, dbanie aby w darni trawnika była mała zawartość „filcu” , ograniczać zacienienie.

Czarcie kręgi

Spowodowane są przez różne grzyby. Możemy wyróżnić grzyby kapeluszowe rozproszone po trawniku lub układające się w pierścienie czy w pasma. Jeśli nie powodują zmian w wyglądzie darni mogą być wyeliminowane poprzez odpowiednie nawożenie. Zdarza się jednak, że rośliny objęte kręgiem żółkną – wtedy też należy zebrać ziemie na głębokość co najmniej 30 cm, a w to miejsce przywieść nową ziemię i wysiać na niej nowe nasiona lub spróbować zastosować specjalistyczny preparat w formie opryskiwacza. Zazwyczaj powodem ich powstania są resztki korzeni drzew, traw lub innych roślin w glebie oraz sfilcowana darń. Zapobieganie: przed siewem trawnika usunąć korzenie drzew i innych roślin, stosować wertykulację i aeracje, nawozić trawnik, kontrolować wilgotność gleby.

Mączniak prawdziwy traw

Porażone liście wyglądają jakby były posypane mąką, takie objawy dają skupienia zarodników grzyba. Liście zmieniają zabarwienie na żółte a następnie zasychają, powodując przerzedzenie darni. Podatne na mączniaka są trawy rosnące w warunkach zacienionych. Zapobieganie: redukowanie cieni, unikanie gęstego siewu, ograniczanie nawożenia azotowego.

Mech

Rozwija się najczęściej na glebie kwaśnej, wilgotnej i mało przepuszczalnej, wystę- puje także na szybko wysychającym, piaszczystym podłożu. Należy go zwalczać zalecanymi chemicznymi środkami ochrony roślin. Należy także regularnie nawozić trawnik nawozami przeciwko występowania mchu np. Nawóz do trawników Grassy Rolimpex S.A.

Glony

Występują na ciężkich, gliniastych i nieprzepuszczalnych podłożach. Na trawniku tworzy się nalot o barwie od jasno do ciemno-zielonej. Glonom sprzyja zacienienie, kwaśna i zbita gleba. Aby zwalczyć glony można użyć podobnych preparatów jakich używamy przeciwko występowaniu mchu.

Skontaktuj się z nami

 
* Potwierdzam zapoznanie się z Polityką Prywatności.
* Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Rolimpex w celu kontaktu ze mną przez Rolimpex w zakresie zgłoszonym przez mnie w zapytaniu w formularzu elektronicznym. (ta zgoda jest niezbędna, jeżeli chcesz, by skontaktował się z Tobą przedstawiciel Rolimpex)
Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Rolimpex w celu marketingu usług i produktów własnych, w tym z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
Wyrażam zgodę na przesyłanie do mnie przez Rolimpex informacji handlowych drogą elektroniczną na podany wyżej adres e-mail, zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002r. Nr144, poz. 1204 z późniejszymi zmianami).
 
Administratorem danych osobowych przetwarzanych w związku z przesłanym zapytaniem jest Rolimpex Spółka Akcyjna z siedzibą w Iławie, ul. Lubawska 7 14-200 (Rolimpex). Jako osoba fizyczna masz prawo do dostępu do swoich danych osobowych, aktualizacji swoich danych, usunięcia danych (prawo do bycia zapomnianym), ograniczenia zakresu przetwarzania danych, poproszenia o przeniesienie tych danych do innego Administratora, zgłoszenia sprzeciwu do przetwarzania swoich danych oraz niegodzenia się na profilowanie Twoich danych. Więcej szczegółów na temat przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności
Nasze marki

Gdzie kupić

en ru pl