Logo
en ru pl

Poradnik

Najczęstsze choroby trawnika Problemy z trawnikiem Areacja i wertykulacja Pielęgnowanie trawnika Nawożenie trawnika Nawadnianie Wybór nasion Przygotowanie podłoża Jaką mieszankę wybrać?

Grunt to podstawa

Bardzo ważne dla rozwoju trawy jest przygotowanie wierzchniej warstwy ziemi. Mimo, że jest to długotrwała i męcząca czynność nie można jej pominąć, gdyż od tego jak przygotujemy glebę zależeć będzie wzrost traw, a przede wszytskim ostateczny wygląd trawnika.

Przekopanie

Glebę pod zakładany trawnik należy dokładnie przekopać na około 15-20 cm głębokości szpadlem lub glebogryzarką. Na glebach lekkich, piaszczystych rozsypujemy 10-15-centymetrową warstwę ziemi gliniastej lub żyznej ziemi kompostowej i płytko przekopujemy. Można też wykorzystać ziemię pochodzącą z pola uprawnego, mieszając jej 5-10-centymetrową warstwę z 3-5-centymetrową warstwą torfu. Gleby o zwięzłej strukturze wymagają rozluźnienia przez dodanie piasku (6-7 m3 na 100 m2).

Drenowanie

Jeżeli podłoze jest mało przepuszczalne, o czym świadczą pojawiające się kałuże ze stojącą wodą przez kilka dni, niezbędne jest drenowanie. Obowiązkowe jest tez na typowej glebie gliniastej. Na terenie płaskim możemy zbudować warstwę odsączająca pod całą powierzchnia trawnika. Zbieramy warstwę wierzchnią trawnika, wykopujemy szczeliny do poziomu podłoża nieprzepuszczalnego o szerokości 30cm w odstępach co 2 cm, zasypujemy je piaskiem, układamy warstwę odsączającą z piasku gruboziarnistego na ok 10cm, na koniec układamy warstwę urodzajną- nośną gleby. Godnym polecenia, a zarazem niełatwym sposobem drenowania, jest zastosowanie systemu rurek drenarskich. Wykonanie takiego systemu radzimy powierzyć profesjonalnej firmie.

Odchwaszczanie

Zakładając trawnik należy poświęcić dużą uwagę na usunięcie dotychczas rosnących chwastów. Można usunąć je ręcznie lub stosując odpowiednie herbicydy – środki chwastobójcze – np. Roundup, mając na uwadze że środek ten działa jedynie na rośliny, opryskanie nim podłoża nie ma sencu, gdyż ma działanie kontaktowe. Po uschnięciu chwastów należy przekopać glebę za pomocą szpadla na głębokość 20-25 cm dwa lub nawet trzy razy i usunąć korzenie chwastów, kamienie, gruz itp.

Nawożenie przedsiwene

Na glebach ubogich w skłądniki pokarmowe należy dodać nawóz lub substrat torfowy (następnie ponownie przekopać). Należy zastosować około 1/3 dawki rocznej – nawóz należy wymieszać z glebą na głębokości do 15 cm. Nawożenie należy przeprowadzić co najmniej 7 dni przed siewem nasion traw.

Wyrównanie

Następnie powierzchnię gleby należy dokładnie wygrabić, tak aby rozbić bryły ziemi. Przekopane podłoże nalezy pozostawić na okres minimum tygodnia w celu naturalnego osiadania gruntu lub wyrównać i obficie podlać. Po wyrównaniu powierzchni należy ubić podłoże, najlepiej stosując lekki walec.

Wałowanie należy wykonać w dwóch prostopadłych kierunkach „na krzyż”. Następnie ziemię należy obficie podlać.Ostatnim etapem przed przystąpieniem do siewu jest dokładne wyrównanie powierzchni grabiami wzruszając glebę nie głębiej niż na 5 cm.

pH podłoża

Odczyn powinien być lekko kwaśny i wynosić: pH 5,5 do 6,5. Gdy pH jest poniżej 5,5 powinniśmy glebę zwapnować stosując wapno do odkwaszania, na glebach o pH 7,0-8,0 należy zastosować np. siarczan amonu celem jej zakwaszenia.

Skontaktuj się z nami

 
* Potwierdzam zapoznanie się z Polityką Prywatności.
* Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Rolimpex w celu kontaktu ze mną przez Rolimpex w zakresie zgłoszonym przez mnie w zapytaniu w formularzu elektronicznym. (ta zgoda jest niezbędna, jeżeli chcesz, by skontaktował się z Tobą przedstawiciel Rolimpex)
Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Rolimpex w celu marketingu usług i produktów własnych, w tym z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
Wyrażam zgodę na przesyłanie do mnie przez Rolimpex informacji handlowych drogą elektroniczną na podany wyżej adres e-mail, zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002r. Nr144, poz. 1204 z późniejszymi zmianami).
 
Administratorem danych osobowych przetwarzanych w związku z przesłanym zapytaniem jest Rolimpex Spółka Akcyjna z siedzibą w Iławie, ul. Lubawska 7 14-200 (Rolimpex). Jako osoba fizyczna masz prawo do dostępu do swoich danych osobowych, aktualizacji swoich danych, usunięcia danych (prawo do bycia zapomnianym), ograniczenia zakresu przetwarzania danych, poproszenia o przeniesienie tych danych do innego Administratora, zgłoszenia sprzeciwu do przetwarzania swoich danych oraz niegodzenia się na profilowanie Twoich danych. Więcej szczegółów na temat przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności
Nasze marki

Gdzie kupić

en ru pl