Logo
en ru pl

Poradnik

Najczęstsze choroby trawnika Problemy z trawnikiem Areacja i wertykulacja Pielęgnowanie trawnika Nawożenie trawnika Nawadnianie Wybór nasion Przygotowanie podłoża Jaką mieszankę wybrać?

Chwasty

Batalię o czysty od chwastów trawnik rozpoczynamy przed wysiewem mieszanek traw. Po wyrównaniu gleby należy poczekać aż do wykiełkowania chwastów i w fazie ich wzrostu wykonać zabieg herbicydowy. Trawy bez naszej pomocy zawsze przegrają z chwastami. Szczególnie chwasty wieloletnie są trudne do usunięcia. Ich skuteczne zniszczenie jest możliwe przez zastosowanie dostępnych na rynku herbicydów. Stosowanie chemicznych środków chwastobójczych jest zawsze ostatecznością, do której należy uciec się w przypadku braku pożądanych efektów przy ręcznym usuwaniu chwastów. Po sześciu miesiącach od wschodu trawnika można bezpiecznie zastosować selektywne herbicydy. Opryskiwanie darni najlepiej przeprowadzić podczas ciepłej pogody. Dodatkowo gleba powinna być wilgotna. Należy pamiętać, ze po każdorazowym zastosowaniu środka chwastobójczego nasz trawnik musimy zasilić nawozami azotowymi.

Kret

Bardzo częstym nieproszonym gościem na trawniku jest kret. Wyrządza on szkody, tworząc kopce i drążąc korytarze pod trawnikiem. Kretowiny (kopce) utrudniają pielęgnację – zwłaszcza koszenie.

Gołe płaty

Mogą pojawiać się wtedy, gdy nasiona po wysiewie nie zostały przykryte warstwą piasku, w wyniku czego zostały zdmuchnięte przez wiatr lub zmyte przez strumień wody podczas podlewania.

Kępy

Trawnik rośnie kępami jeśli wysiano zbyt mało nasion lub nasiona zostały zbyt głęboko umieszczenie w ziemi a także wtedy, gdy nieprawidłowo przygotowano podłoże – nierozgrabione, zbite grudki ziemi.

Żółknące pola

Mogą powstawać w wyniku choroby grzybowej – zgorzeli siewek, której sprzyja: zbyt gęsty siew, nadmierna wilgotność podłoża i niskie temperatury. Choroba ta najczęściej pojawia się na glebach gliniastych. Młode źdźbła przewracają się, żółkną i zamierają. Murawę należy opryskać jednym z chemicznych środków grzybobójczych zalecanych na tą chorobę. Mogą pojawiać się również wtedy, gdy podłoże zostało źle przygotowane – pod powierzchnią murawy znajdują się pozostałości po budowie, pnie drzew; warstwa podglebia dostała się na powierzchnię; w glebie są niedobory składników mineralnych w podłożu – zwykle w przypadku braku nawożenia przedsiewnego. Należy wtedy zastosować nawożenie dolistne (z zachowaniem ostrożności).

Zagłębienia w trawniku

Zwykle są skutkiem złego przygotowania podłoża. Deszcz oraz strumienie wody mogą tworzyć bruzdy i zagłębienia – małe najlepiej przysypać piaskiem, większe należy wypełnić ziemią i ponownie obsiać nasionami traw.

Skontaktuj się z nami

 
* Potwierdzam zapoznanie się z Polityką Prywatności.
* Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Rolimpex w celu kontaktu ze mną przez Rolimpex w zakresie zgłoszonym przez mnie w zapytaniu w formularzu elektronicznym. (ta zgoda jest niezbędna, jeżeli chcesz, by skontaktował się z Tobą przedstawiciel Rolimpex)
Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Rolimpex w celu marketingu usług i produktów własnych, w tym z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
Wyrażam zgodę na przesyłanie do mnie przez Rolimpex informacji handlowych drogą elektroniczną na podany wyżej adres e-mail, zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002r. Nr144, poz. 1204 z późniejszymi zmianami).
 
Administratorem danych osobowych przetwarzanych w związku z przesłanym zapytaniem jest Rolimpex Spółka Akcyjna z siedzibą w Iławie, ul. Lubawska 7 14-200 (Rolimpex). Jako osoba fizyczna masz prawo do dostępu do swoich danych osobowych, aktualizacji swoich danych, usunięcia danych (prawo do bycia zapomnianym), ograniczenia zakresu przetwarzania danych, poproszenia o przeniesienie tych danych do innego Administratora, zgłoszenia sprzeciwu do przetwarzania swoich danych oraz niegodzenia się na profilowanie Twoich danych. Więcej szczegółów na temat przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności
Nasze marki

Gdzie kupić

en ru pl