Pleśń śniegowa jest jedną z najgroźniejszych chorób traw. Najczęściej atakuje po stopieniu śniegu i jesienią. Objawia się w najpierw w postaci białej pleśni a potem tworzy brązowe plamy w darni. Plamy czasem zlewają się, tworząc obszary zamarłych roślin. Zapobieganie: wertykulacja, napowietrzenie gleby przez aerację, dbanie o kondycję traw przed zimą, unikanie nawożenia azotowego na jesieni, koszenie nisko trawnika przed zimą, usuwanie z trawnika liści, unikanie deptania trawnika przykrytego śniegiem. Jeśli pojawią się pierwsze objawy choroby należy użyć specjalistycznych preparatów najczę- ściej opryskując chore powierzchnie trawnika.
Helmintosporioza traw. Ciemnobrunatne owalne plamy na liściach traw mogą powodować różne gatunki grzybów. Grzybnia pokrywa trawnik pajęczynką. Choroba ta może pojawić się latem i trwa aż do jesieni. Jej pojawieniu sprzyjają niskie koszenie, zacienienie, wilgoć. Zapobieganie: nawożenie azotem zawsze z odpowiednią dawką potasu w umiarkowanych ilościach, podwyższanie wysokości koszenia (szczególnie w cieniu), prowadzenie wertykulacji, piaskowanie. Do jej zwalczania należy użyć fungicydów.
Występujące często razem objawiają się jako uszkodzony trawnik z plamami w darni, które mają lekko różowe lub czerwone zabarwienie widoczne szczególnie rano lub podczas deszczowej pogody. Barwa ta powstaje na skutek działania grzybni patogenów. Plamy na trawniku charakteryzują się spowolnieniem wzrostu traw, mają różnorodną wielkość i nieokreślone krawędzie. Chłodna iwilgotna pogoda jak również brak nawożenia azotowego sprzyja pojawieniu się tej choroby. Zapobieganie: stosowanie nawożenia azotowego w równowadze z potasowym i fosforowym, dbanie aby w darni trawnika była mała zawartość „filcu” , ograniczać zacienienie.
Spowodowane są przez różne grzyby. Możemy wyróżnić grzyby kapeluszowe rozproszone po trawniku lub układające się w pierścienie czy w pasma. Jeśli nie powodują zmian w wyglądzie darni mogą być wyeliminowane poprzez odpowiednie nawożenie. Zdarza się jednak, że rośliny objęte kręgiem żółkną – wtedy też należy zebrać ziemie na głębokość co najmniej 30 cm, a w to miejsce przywieść nową ziemię i wysiać na niej nowe nasiona lub spróbować zastosować specjalistyczny preparat w formie opryskiwacza. Zazwyczaj powodem ich powstania są resztki korzeni drzew, traw lub innych roślin w glebie oraz sfilcowana darń. Zapobieganie: przed siewem trawnika usunąć korzenie drzew i innych roślin, stosować wertykulację i aeracje, nawozić trawnik, kontrolować wilgotność gleby.
Porażone liście wyglądają jakby były posypane mąką, takie objawy dają skupienia zarodników grzyba. Liście zmieniają zabarwienie na żółte a następnie zasychają, powodując przerzedzenie darni. Podatne na mączniaka są trawy rosnące w warunkach zacienionych. Zapobieganie: redukowanie cieni, unikanie gęstego siewu, ograniczanie nawożenia azotowego.
Rozwija się najczęściej na glebie kwaśnej, wilgotnej i mało przepuszczalnej, wystę- puje także na szybko wysychającym, piaszczystym podłożu. Należy go zwalczać zalecanymi chemicznymi środkami ochrony roślin. Należy także regularnie nawozić trawnik nawozami przeciwko występowania mchu np. Nawóz do trawników Grassy Rolimpex S.A.
Występują na ciężkich, gliniastych i nieprzepuszczalnych podłożach. Na trawniku tworzy się nalot o barwie od jasno do ciemno-zielonej. Glonom sprzyja zacienienie, kwaśna i zbita gleba. Aby zwalczyć glony można użyć podobnych preparatów jakich używamy przeciwko występowaniu mchu.